Aplikacje
2012-06-18 10:55:47
Mniej czyli więcej, dlaczego należy uważnie analizować parametry diod LED
Projektanci oświetlenia mają coraz większy wybór elementów, które mogą wykorzystać w swoich urządzeniach, jak i firm, które będą producentem tych komponentów. Wiąże się to z dokładną analizą kart katalogowych i porównaniem wielu parametrów.
Prąd, napięcie i moc
W ostatnich latach nastąpiło przesunięcie priorytetów związanych z zakupem LED, mniej istotna stała się jasność pojedynczej diody, a bardziej wydajność i koszt całego systemu. Spopularyzowało to produkty o mniejszej mocy, których cena w przeliczeniu na jasność była korzystniejsza. Diody w obudowie 5630 pojawiły się w ofercie większości producentów, a ich wykorzystanie w projektach oświetleniowych pozwala na budowę systemów o lepszej – bardziej jednostajnej - dystrybucji światła. Oczywiście o ile sumaryczna moc i jasność spełnia wymagania projektu. Jednak porównanie tych diod, w przeciwieństwie do równie popularnych 3535, nie wiąże się z tylko ze sprawdzeniem certyfikatów, porównaniem cen oraz tabel w kartach katalogowych. Każdy producent podaje inny prąd nominalny (od 60mA do 120mA), a więc należy przyjąć jedną wartość prądu i zgodnie z charakterystykami przeliczyć wartości – jasność w zależności od prądu i napięcia, moc pojedynczej diody i ostatecznie sprawność.
Gdy robi się gorąco
Często wymagana jasność lampy jednak wymusza użycie źródeł światła większych mocy. Obecnie najpopularniejsze są diody w obudowach 3535 lub zbliżonych. W tym przypadku porównanie i wybór wydają się proste, gdyż standardowo parametry są podawane dla prądu 350mA. Niższe napięcie, większy strumień i pozornie już wiemy, że będzie większa sprawność. Dokumentacja techniczna jednak podaje wszystkie parametry przy temperaturze złącza 25°C, a każdy doświadczony inżynier wie, że nawet przy bardzo dobrym odprowadzaniu ciepła będzie ona kilkukrotnie wyższa (90-100°C na złączu to normalne wartości). Ponownie pojawia się problem analizy charakterystyk. Tym razem degradacji światła w zależności od temperatury złącza, zazwyczaj wynoszącej ponad 20%. Nowa generacja
To zasługa chipów nowej generacji użytych w ulepszonej serii Z5. Poza doskonałymi wynikami pozwalają one również na zwiększenie prądu do 1A (Z5P) i 1.2A(Z5M), gdyż ich rozmiary zostały zwiększone do, odpowiednio, 1,2x1,2mm i 1,4x1,4mm. Te nowe diody doskonale nadają się do wykorzystania w oświetleniu wewnętrznym, jak i bardziej wymagającym oświetleniu ulicznym.
Degradacja światła w zależności od Tj - seria Z5 (5%, 3%) a konkurencja (ponad 21%) przy 120°C
Wnioski
W sprawach technicznych nasz zespół inżynierów z przyjemnością udzieli Państwu informacji pod następującym adresem e-mail:
Szeroki zakres usług oferowanych przez Microdis Electronics jest dostępny poprzez nasze biura sprzedaży. |
Szukaj
2009-11-06 16:16:27
|