NB-IoT (3GPP Rel. 13, LTE Cat. NB)
NB-IoT (3GPP Rel. 13, LTE Cat. NB) je celulárna technológia dátového prenosu v licencovanom pásme v rámci LPWA (Low Power Wide Area).
Táto technológia bola vyvinutá ako profesionálna platforma pre IoT a M2M pre oblasť senzoriky, telemetriky, ale má oveľa širšie uplatnenie.
Technologicky sa veľmi nepodobá na existujúcu GSM platformu, avšak užívateľsky je totožná v tom, že pre jej fungovanie je potrebná celulárna sieť mobilných operátorov, celulárny modul, sim karta a samozrejme anténa. Inak je to však úplne nová, celulárna technológia, ktorá svojimi vlastnosťami posúva možnosti pre niektoré aplikácie na oveľa lepšiu úroveň, ako to bolo možné doposiaľ z hľadiska spotreby, dosahu a nákladov.
NB-IoT využíva pre svoje fungovanie technológiu 4G. Presnejšie LTE Advanced Pro, ktorá je zameraná pre priemyselné využitie dátových a SMS správ. Prenos údajov v sťahovaní a odosielaní nepresiahne 227Kbps/21Kbps (DL/UL). Je vhodná aj pre odľahlejšie umiestnenie. Signál má totiž pri nezmenenom výkone lepšiu dostupnosť v porovnaní s GSM, navyše so zlepšeným prienikom až do podzemných priestorov, pivníc, vodomerných šácht či podzemných garáží.
Výhody NB-IoT (LTE Cat. NB1, Rel. 13):
- veľmi nízka spotreba energie, preto životnosť viac ako 10-15 rokov s jedinou batériou
- lepší dosah signálu v porovnaní s existujúcim GSM signálom o cca. 23dB
- lepší prienik signálu do podzemia až po cca. druhé podzemné podlažie (závisí na použitom stavebnom materiáli, prostredí, atď..)
- prenos v rámci licencovaného pásma
- nižšie náklady na zariadenie a prevádzku
- možnosť preposlania dát z jedného miesta na druhé v rámci mesta, ale aj na opačnú stranu zemegule v rámci roamingu
Typické, nie však jediné aplikácie, pre ktoré je vhodná technológia NB-IoT sú:
- senzorika: diaľkový odpočet elektromerov, vodomerov, či plynomerov,
- inteligentné mestá: osvetlenie, parkovacie senzory, zberu odpadu,
- spotrebná elektronika: biela technika, treking ľudí a zvierat
- poľnohospodárstvo a životné prostredie: monitoring polí, znečistenia, hluku, dažďov atď....
NB-IoT využíva pre svoj prenos licencované-frekvenčné pásma, podobne ako je to je pri 2G, 3G a 4G so zaručenou kvalitou služieb, na rozdiel od niektorých nelicencovaných LPWA pásiem, umožňuje LTE Cat. NB1 vďaka downloadu a uploadu a rýchlosti podobnej 2G (pre DL) update firmvéru. Taktiež ponúka neobmedzenú možnosť počtu prijatí a odoslaní denných dát, ohromnú pripojiteľnosť počtu bodov na jednu BTS stanicu a hlavne možnosť preposlania dát v rámci jedného mesta, ale aj na opačný koniec zemegule v rámci roamingu. Pre svoje fungovanie využije už existujúcu a rozširujúcu sa 4G sieť mobilných operátorov a čiastočne aj 2G. Kvôli LTE Cat. NB1 nie je potrebné budovať novú infraštruktúru pokrytia. Technológia využije vďaka mobilným operátorom už existujúce pokrytie.
|
|
Obr. 1 SARA-N2, nový modul od f. u-blox pre NB-IoT |
SARA-N má rovnaké púzdro LGA96 ako SARA-G(GPRS), alebo SARA-U(UMTS) Obr.2. Minimálne rozdiely na vývodoch umožnia veľmi jednoduchú migráciu z 2G alebo 3G na NB-IoT(LTE CatNB1,Rel13). Avšak „footprint” na DPS zostane nezmenený. |